کرونا در معتادان | معتادا نمی گیرنبا ورود کرونا به کشور بحث نحوه ابتلای گروه‌های مختلف جامعه به این ویروس هم داغ شد.

معتادان هم یکی از گروه‌هایی بودند که مورد بررسی کارشناسان قرار گرفتند. به‌ویژه که بسیاری از این افراد دارای درگیری تنفسی هستند و ریه‌های آن‌ها شرایط ریه افراد سالم را ندارد.

در این مقاله می‌خواهیم این موضوع را بررسی کنیم که نحوه ابتلای معتادان به کرونا به چه صورتی است و چقدر احتمال مرگ بر اثر کرونا در معتادان وجود دارد؟

چند خطی درباره کرونا

کرونا نام خانواده‌ای از ویروس‌ها است که با ورود به بدن انسان‎ها و حیوانات ایجاد بیماری می‌کنند. بسیاری از سرماخوردگی‌های عادی ما کار همین خانواده از ویروس‎ها است. اما حالا عضو جدیدی از این خانواده کشف شده است که بسیار خطرناک و تا حدی کشنده است. همین ویروسی که به آن کرونا یا به قول علمی‌تر کووید-19 می‌گوییم.

این ویروس که برای اولین بار در شهر ووهان چین شناسایی شد، دارای قابلیت‎های بسیاری است. دو قابلیت مهم این ویروس قدرت سرایت بسیار بالا و زنده ماندن طولانی در محیط است.

معتادا نمی گیرن؟

بحث ابتلای معتادان به ویروس کرونا با پخش یک ویدیو کوتاه در صداوسیما داغ شد. پس بهتر است اول این ویدیو را ببینیم و بعد وارد بحث‎های علمی خودمان شویم.

در این گزارش کوتاه، مصاحبه‌ای با یکی از معتادان صورت گرفته است و از او درباره علت عدم رعایت مسائل بهداشتی در زمان کرونا پرسیده می‌شود. پاسخ مصاحبه‌شونده این است که «معتادا نمی گیرن» و استدلالش هم این است که تا به حال ندیده که معتادی کرونا گرفته باشد.

پخش این ویدیو باعث شد تا موجی از طنزها در این زمینه کشور را فرا بگیرد و شوخی‌هایی نظیر «مجردا نمی گیرن»، «متاهل ها نمی گیرن»، «خوشتیپ ها نمی گیرن» و … هم در بین کاربران شبکه‎های اجتماعی رواج پیدا کند.

اما واقعیت چیست و اصل قضیه کدام است؟ آیا واقعاً معتادها نمی‎گیرند؟

این سؤالی است که کرومارکت در ادامه به آن پرداخته است: آیا مصرف تریاک می‌تواند جلوی ابتلا به ویروس کرونا را بگیرد؟

آمار ابتلا به کرونا در معتادان

در این بخش می‌خواهیم آمارهایی که در چند ماه اخیر در خصوص ابتلای معتادان به کرونا مطرح ‌شده است را با هم بررسی کنیم.

آن‌چه در نگاه اول از این آمارها برمی‌آید این است که کلیت «معتادان کرونا نمیگیرند» قطعاً اشتباه است. بسیاری از معتادان در ماه‌های گذشته به کرونا مبتلا شده‌اند و تعدادی از آن‌ها هم بر اثر این ویروس جان‌باخته‌اند.

اما از نظر آماری چه؟ آیا معتادان کمتر از دیگر گروه‌ها به کرونا مبتلا می‌شوند؟

مجید رضازاده، معاون توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور درباره احتمال ابتلای معتادان به ویروس کرونا، اظهار کرد:

هنوز در خصوص اینکه چرا معتادان کمتر به ویروس کرونا مبتلا می‌شوند، تحقیقات علمی صورت نگرفته است؛ اما بر اساس آمار جدیدی که داریم، تست کرونای ۷۸ نفر از جمع حدود ۸هزار معتاد متجاهری که در حال حاضر توسط نیروی انتظامی جمع‌آوری شده‌اند، مثبت بوده است و در حال حاضر در حال درمان در مراکز بهداشتی هستند.

مدیرکل بهزیستی فارس در خصوص آمار ابتلای معتادان به ویروس کرونا گفته است:

از ابتدای شیوع کروناویروس تاکنون، ۱۷ مورد مشکوک ابتلا به کووید۱۹ بین معتادین متجاهر توسط مراکز کاهش آسیب «DIC» شناسایی شده اما هیچ موردی از ابتلا بین معتادان بستری در مراکز مختلف دیده یا گزارش نشده است.

از سوی دیگر دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان رضوی نیز اعلام کرده است:

از هزار و ۴۰۰ معتاد متجاهر جمع‌آوری‌شده در مشهد طی سه ماه گذشته دست‌کم ۶ نفر به طور قطعی به بیماری کرونا مبتلا هستند.

اما بیشترین آمار در این زمینه اختصاص دارد به پژوهش انجام‌شده در دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور است. معاونت بهداشت این دانشگاه شهر اهواز، از آمار ابتلای بیش از 7 درصد معتادان به کرونا خبر داده و با توجه به تحقیقات انجام‌شده در این دانشگاه گفته است:

طرح غربالگری کووید – ۱۹ در میان معتادان با هدف بررسی میزان شیوع و شناسایی موارد ابتلا به کرونا در میان معتادان انجام شد و در این طرح، ۳۲۰ نفر از معتادان تحت پوشش مراکز مربوط به سازمان بهزیستی و دانشگاه علوم پزشکی اهواز مورد مطالعه قرار گرفتند.

نتایج نشان داد که ۷.۳ درصد از معتادان تحت پوشش مراکز کاهش آسیب اعتیاد، به ویروس کرونا مبتلا بودند.

مرگ در اثر کرونا در معتادان

آمار مربوط به کرونا در معتادان به همین محدود نمی‎شود و مدیرکل توسعه پیشگیری و درمان سازمان بهزیستی از مرگ 5 معتاد در روزهای اخیر خبر داده است. معتادانی که با ویروس کرونا درگیر بوده‌اند. فرید براتی سده در گفتگو با تسنیم گفته است:

طبق آخرین آمار، 13 هزار نفر از معتادان متجاهر جمع‌آوری و ساماندهی شدند که از این تعداد بالغ بر 7 هزار نفر توسط دانشگاه علوم پزشکی تست کرونا گرفته شده است که از این تعداد 120 نفر مبتلا به ویروس کرونا بودند که تحت درمان قرار گرفته‌اند و البته 5 نفر از آن‌ها نیز جان‌باخته‌اند.

چرا آمار ابتلای معتادان به ویروس کرونا پایین است؟

همان طور که گفته شد بحث ابتلای معتادان به کرونا قطعاً منتفی نیست و معتادان هم مثل مردم دیگر در معرض ابتلا به کووید-19 و حتی مرگ بر اثر آن هستند. اما این که چگونه شایعاتی در این زمینه ساخته و منتشر شده است، مطلب دیگری است که در این مطلب به آن پاسخ خواهیم داد.

  • نبود آمار دقیق ابتلای معتادان به کرونا

یکی از دلایل انتشار این گمانه‌ها نبود آمار دقیق در زمینه ابتلای گروه‌های مختلف جامعه به کرونا است. به طور مثال، اگر کسی ادعا کند که «معلم ها نمی گیرند» یا مثلاً «دانشجوها نمی گیرند» نمی‎توان پاسخ محکمی به آن داد و با تکیه به آن ثابت کرد که این قشر از جامعه هم از خطر کرونا در امان نمانده‌اند.

از این رو ممکن است در اثر برخی غفلت‎ها یا شاید عمد بتوان در جامعه القا کرد که گروه مورد نظر کرونا نمی‎گیرند.

این موضوع در مورد معتادان بیشتر از بقیه موارد صادق است، چرا که معتادان معمولاً در پی مخفی کردن اعتیاد خود هستند و از این رو جز در برخی موارد، پزشکان هم از معتاد بودن بیمار کرونایی خود مطلع نمی‎شوند و یا حتی در صورت اطلاع معمولاً این قضیه را خبری نمی‎کنند.

  • تعامل پایین در معتادان متجاهر

معتادان متجاهر معمولاً تعامل کمی با افراد دیگر جامعه و حتی معتادان دیگر دارند و یک نوع زندگی انفرادی و ایزوله از دیگران را تجربه می‌کنند. همین تعامل پایین نقش مؤثری در کاهش ابتلای آن‌ها به کرونا خواهد داشت.

  • علائم مشابه کرونا با خماری معتاد

از دیگر دلایل ناشناخته ماندن کرونا در معتادان، شباهت علائم آن به حالت خماری در معتادان است. در واقع زمانی که معتاد دچار سردرد، بدن‌درد و دیگر علائم کرونا می‌شود گمان می‌کند که عوارض خماری به سراغش آمده و از مراجعه به پزشک خودداری می‌کند. تا زمانی هم که افراد به مراکز درمانی مراجعه نکنند و تست کرونای آن‌ها مثبت اعلام نشود، جزء آمار قرار نمی‌گیرند.

سخن آخر

با توجه به موارد گفته‌شده به نظر می‌رسد که «معتادا نمی‎گیرن» حرف درستی نیست و ابتلا به ویروس کرونا در هر شرایطی و برای هر فردی ممکن است. به‌ویژه که به دلیل درگیری دستگاه تنفسی در بسیاری از معتادان، احتمال ابتلا و شدت عوارض کووید-19 ممکن است بیشتر هم باشد.

چنان که معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمان گیلان اعلام کرده است:

تمامی معتادان به دلیل مصرف مواد مخدر از سیستم ایمنی ضعیفی برخوردارند که البته ضعیف بودن سیستم ایمنی در معتادان تزریقی بیشتر از دیگر معتادان است، اما به طور کلی پایین بودن سیستم ایمنی بدن معتادان باعث می‌شود آنها در برابر بیماری‌های عفونی نسبت به افراد عادی به شدت آسیب‌پذیرتر باشند. به طور مثال بیماری عفونی مانند سل که سرعت انتقال و مسری بودن آن به مراتب از ویروس کرونا و ویروس‌های تنفسی دیگر کمتر است، میان مصرف‌کنندگان مواد مخدر بیشتر از افراد عادی است.

از این رو باید به‌شدت مراقب این گونه مباحث بود؛ چرا که اگر چنین عبارات از دایره شوخی فراتر روند و مثلاً بخواهند به عنوان روشی برای پیشگیری از کرونا پیشنهاد شوند، خطراتی در پی دارند که حتی خود کرونا هم‌چنین خطری برای جوامع انسانی ندارد.

پاسخ به سؤالات شما

در صورتی که سؤالی در خصوص ابتلای معتادان به کرونا در ذهن شما باقی مانده است یا نظری در این مورد دارید که می‌خواهید با دیگر خوانندگان عزیز کرو مارکت در میان بگذارید، می‌توانید از بخش زیر استفاده کنید و پیام‎های خود را برای ما ارسال کنید.

کارشناسان و متخصصان ما همه پیام‎های شما عزیزان را به دقت مطالعه خواهند کرد.

سلامتی و بهروزی شما آرزوی ماست.