تب سنج و دماسنج

تب سنج و دماسنج

خرید اینترنتی تب سنج و دماسنج

دستگاه تب سنج زمانی تنها در مراکز درمانی و مطب پزشکان دیده می‌شد، اما امروزه این وسیله کاربردی در بسیاری از خانه‌ها هم وجود دارد.

طبیعی بودن دمای بدن نشانه مهمی برای سلامتی فرد است و بالا رفتن درجه حرارت بدن که به آن تب می‌گوییم باید مورد توجه جدی قرار گیرد. وجود تب سنج باعث می‌شود بسیاری از اوقات نیازی به مراجعه به پزشک نباشد و بتوانیم به سادگی تشخیص دهیم که آیا درجه حرارت بدن خودمان یا فرزندمان طبیعی است یا خیر؟

انواع تب سنج و روش استفاده از آنها

تب سنج نوعی دماسنج است که برای اندازه‌گیری میزان حرارت بدن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

امروزه تب سنج های بسیار متنوعی وارد بازار شده‌اند و دست خریدار حسابی باز است. پس اگر قصد خرید تب سنج را دارید، بهتر است انواع آن را بشناسید و با کاربردهای هر یک آشنا شوید.

تب سنج جیوه ای

قدیمی‌ترین نوع تب سنج است که به علت قیمت مناسب و دقت بالایی که دارد هنوز هم مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای سنجش دمای بدن این تب سنج را در دهان بیمار قرار می‌دهند و بعد از مدتی خارج می‌کنند.

بزرگ‌ترین مشکل این دستگاه امکان شکستن شیشه آن و ورود جیوه به بدن بیمار است. جیوه یک ماده سمی است و ریختن جیوه در دهان بیمار می‌تواند بسیار خطرناک باشد. اگر بیمار بزرگسال است و قصد دارید از تب سنج جیوه ای استفاده کنید، می‌توانید تب سنج را زیر بغل قرار دهید تا خطر شکسته شدن تب سنج وجود نداشته باشد.

تب سنج نواری (لاستیکی)

برای اندازه‌گیری تب از پیشانی بیمار به کار می‌رود و تقریبا یک بار مصرف است. برای اندازه‌گیری دمای بدن کافی است آن را روی پیشانی بیمار قرار دهید. گرچه انواع نواری یک بار مصرف هستند، اما گاهی تا سه بار تب سنجی هم مورد استفاده قرار می‌گیرند.

تب سنج دیجیتال

امروزه بیشتر تب سنج‌های موجود در بازار دیجیتالی هستند. سادگی کار کردن با تب سنج دیجیتال و دقت خوبی که دارند باعث رواج روزافزون آنها شده است. شیوع کرونا هم باعث شد تا دماسنج‌ دیجیتال بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد؛ چرا که بسیاری از انواع دیجیتال نیاز به لمس بدن ندارد و از فاصله چند سانتیمتری دمای بدن را می‌‌سنجد.

این نوع تب سنج انواع بسیار مختلفی دارد و برای هر بودجه و هر کاربردی می‌توان مدل مناسبی یافت، ولی در نگاه کلی می‌‌توان آنها را به دو دسته کلی تقسیم کرد:

دماسنج دیجیتال تماسی

برای اندازه‌گیری دمای بدن نیاز به تماس با بدن دارند و باید داخل گوش، زیر بغل و … قرار گیرند و یا درون دهان گذاشته شوند.

تب سنج‌های تماسی خود به روش‌های متعددی مورد استفاده قرار می‌گیرند. برخی مواقع نوع دماسنج به گونه‌ای است که تنها به یک صورت قابل استفاده است؛ به طور مثال مدل‌های گوشی تنها برای استفاده از گوش هستند. اما گاهی خود مصرف‌کننده تصمیم می‌گیرد که چگونه از دماسنج استفاده کند. انواع تب سنج‌های تماسی عبارتند از:

دهانی: برای سنجش دمای بدن می‌توان دماسنج را در دهان فرد قرار داد و چند لحظه صبر کرد تا به دمای مشخص برسد. این روش برای سنجش دمای بدن بزرگسالان بسیار مناسب است.

گوشی: برخی مدل‌های دیجیتال دمای بدن را از طریق قرار گرفتن در گوش اندازه‌گیری می‌کنند. این دستگاه‌ها معمولا سریع هستند و ظرف چند ثانیه دمای بدن را می‌سنجند. از این رو برای نوجوانان و بزرگسالان گزینه مناسبی هستند.

زیربغل: برخی مدل‌های لمسی را می‌توان زیر بغل بیمار قرار داد تا به این روش دمای بدن را اندازه‌گیری کنند. این روش برای کودکان بسیار مناسب است؛ چرا که کودکان معمولا با مدل‌های دهانی و مقعدی مشکل دارند.

مقعدی: این روش برای تعیین دمای بدن نوزادان بسیار مناسب است و می‌توان برای همه سنین این روش را به کار برد.

نکته مهم در مورد تب سنج هایی که قابلیت استفاده به روش‌های مختلفی را دارند این است که باید از همان ابتدا یک روش مشخص برای استفاده از آنها در نظر بگیریم و از به کار بردن آنها به روش‌های گوناگون بپرهیزیم. به طور مثال، نباید بعد از استفاده از دماسنجی به روش زیربغل، برای دفعات بعدی از دهان دما را اندازه‌گیری کرد.

دماسنج دیجیتال غیرتماسی

دمای بدن را با حفظ فاصله از بدن اندازه‌گیری می‌کنند. میزان فاصله از بدن بستگی به نوع دماسنج دارد، ولی معمولا از فاصله دو سه سانتی‌متری از پیشانی کار سنجش دما را انجام می‌دهند. معمولا این تب سنج‌ها به شکل تفنگ ساخته می‌شوند و از این رو دماسنج تفنگی هم به آنها گفته می‌شود.

در خرید دستگاه تب سنج دیجیتال به چه نکاتی توجه کنیم؟

تب سنج‌های دیجیتال کار اندازه‌گیری دمای بدن را بسیار آسان کرده‌اند و به سرعت و دقت حرارت بدن را اندازه‌گیری می‌کنند.

خرید اینترنتی تب سنج از فروشگاه‌های آنلاین این مزیت را دارد که می‌توان با خیال راحت و بدون کوچکترین عجله‌ای همه فاکتورهای مؤثر در عملکرد را بررسی و مدل‌های مختلف را مقایسه کرد.

در ادامه مسائل مهمی که باید در خرید دستگاه مدنظر قرار گیرد را معرفی و تشریح خواهیم کرد.

دقت در اندازه‌گیری دما

مهم‌ترین مسئله در خرید تب سنج دقت آن در اندازه‌گیری دما است؛ چرا که بازه تغییر دمای بدن مانند دمای محیط نیست و حتی 2 درجه تب نیز نشان‌دهنده یک بیماری شدید است و باید این دما با دقت سنجیده شود.

تناسب با سن و کاربرد

برخی دماسنج‌ها برای سنین خاصی قابل استفاده نیستند؛ مثلاً تب سنج گوشی برای نوزادان قابل استفاده نیست و ممکن است به گوش آنها آسیب برساند. بنابراین ابتدا ببینید آیا تب سنج را برای کاربرد خاصی می‌خواهید یا خیر. البته برخی مدل‌ها مانند تب سنج های غیرتماسی برای همه افراد و سنین مناسب هستند.

برند دستگاه

یکی از نکات مهمی که تا حد زیادی بیانگر کیفیت دستگاه است، برند یا نام تجاری شرکت سازنده است. در هنگام خرید تب سنج هم لازم است به برند محصول دقت کنید. از جمله نام‌های تجاری مطرح در این زمینه می‌توان به بیورر آلمانی (beurer) و نیز رزمکس اشاره کرد. جامپر، امپریال، سیتی زن و بی ول هم از دیگر برندهای سازنده دستگاه تب سنج (ترمومتر) هستند.

واحد اندازه‌گیری (سلسیوس یا فارنهایت)

در کشور ما اکثر دماها به سلسیوس یا همان سانتی‌گراد بیان می‌شود و از این رو بهتر است تب سنجی بخرید که واحد اندازه‌گیری آن همین گونه باشد. البته بیشتر محصولاتی که در فروشگاه‌های معتبر ایرانی ارائه می‌شوند، این ویژگی را دارند.

سرعت تب سنج

هر چه یک دستگاه دمای بدن را در زمان کوتاه‌تری اندازه‌گیری کند، استفاده از آن ساده‌تر است؛ به‌خصوص وقتی که قرار است دمای بدن یک کودک یا نوزاد را اندازه‌گیری کنید.

صفحه نمایش

اگر فرد استفاده‌کننده از تب سنج سن بالایی دارد و یا دارای مشکل بینایی است، حتما دقت کنید که دماسنج صفحه بزرگ و پرنوری داشته و خواندن عدد آن آسان باشد. داشتن نور پس‌زمینه هم می‌تواند برای سنجش دما در تاریکی اتاق مفید باشد.

قیمت دستگاه تب سنج

یکی از مهمترین عوامل در زمان خرید تب سنج، قیمت آن است. دستگاه‌های تب سنج در قیمتهای مختلفی عرضه شده‌اند و مشتریان می‌توانند بر اساس بودجه مورد نظر خود دستگاه مناسب را انتخاب و خریداری نمایند.

خرید آنلاین دستگاه تب سنج؛ یک انتخاب مناسب

اصولاً خرید اینرنتی گزینه بسیار مناسبی برای کالاهای دیجیتال است. تب سنج دیجیتال هم یکی از همین کالاها است که خرید آن از فروشگاه‌های آنلاین مزایای زیادی دارد.

در صورتی که قصد تهیه این دستگاه را دارید تنها کافی است محصولاتی که در همین صفحه معرفی شده‌اند را با دقت بررسی کنید. در بخش‌های قبلی نکات مهمی که باید مدنظر شما باشد معرفی شده‌اند. با توجه به این نکات و بررسی محصولات به سادگی می‌توانید بهترین تب سنج را انتخاب و خریداری کنید.

در صورتی که پس از بررسی محصولات نتواستید گزینه خاصی را انتخاب کنید و یا به اطلاعات بیشتری نیاز داشتید می‌توانید با شماره‌های ارائه‌شده در سایت تماس بگیرید تا کارشناسان مجرب ما همه اطلاعات مورد نیاز برای خرید دستگاه تب سنج را خدمت شما ارائه نمایند.