دستگاه فشار خون (فشارسنج)

دستگاه فشار خون (فشارسنج)

دستگاه فشار خون | فشارسنج

اگر قصد دارید یک دستگاه اندازه گیری فشار خون خریداری نمایید، مدل‌های دیجیتال بهترین گزینه و اولین پیشنهاد خواهد بود. در این مطلب همه ویژگی‌های یک دستگاه فشارسنج دیجیتال را برایتان تشریح کرده‌ایم تا بتوانید با خیال راحت و اطلاعات کامل خرید خود را انجام دهید.

دستگاه فشارسنج دیجیتال از جمله کاربردی‌ترین تجهیزات پزشکی خانگی است که رواج فراوانی یافته است و هر روز مدل‎های جدید و متنوعی به بازار عرضه می‌شوند.

فشارسنج دیجیتال چیست؟

فشارسنج‌های دیجیتال نوعی از دستگاه‌های اندازه‌گیری فشار خون هستند که فرآیند اندازه‌گیری در آنها به صورت خودکار انجام می‌شود. فشارسنج‌های دیجیتال در دو نوع مچی و بازویی عرضه می‌شوند.

در نوع مچی دستگاه به دور مچ بسته می‌شود و در نوع بازویی هم کاف دستگاه دور بازو بسته می‌شود.

فشارسنج دیجیتال مچی

ساده‌ترین روش اندازه‌گیری فشار خون با استفاده فشارسنج مچی دیجیتالی است. برای استفاده از این دستگاه کافی است آن را مثل ساعت روی مچ خود ببندید و دکمه را بزنید. دستگاه بعد از چند ثانیه فشار شما را نشان خواهد داد. کوچک بودن این نوع دستگاه موجب می‌شود تا بتوان به سادگی آن را همراه خود برد.

فشارسنج بازویی

در مدل‌های بازویی بخشی که دور بازو بسته می‌شود (و به آن کاف می‌گویند) از دستگاه اصلی جدا است و این دو بخش با یک بخش لوله‌مانند به یکدیگر وصل هستند.

برای استفاده از این مدل‌ها، باید کاف را دور بازو ببندید و دکمه را روی دستگاه فشار دهید. کاف از هوا پر و سپس خالی می‌شود و در انتها میزان فشار شما بر روی دستگاه نمایش داده خواهد شد.

مزایای فشارسنج دیجیتالی

فشارسنج دیجیتال نسبت به مدلهای عقربه‌ای و جیوه‌ای امتیازات متعددی دارد که در این بخش به آنها اشاره خواهیم کرد.

1- سهولت استفاده: مهم‎ترین مزیت دستگاه‌های دیجیتال سادگی استفاده از آنها است. به‌کاربردن مدل‎های دیجیتال نیاز به هیچ دانشی ندارند و تنها کافی است بتوانید اعداد را از روی دستگاه بخوانید. این در حالی است که برای استفاده از مدل‎های عقربه‌ای و جیوه‌ای لازم است روش کار با آنها را بلد باشید.

تقریباً در تمام مدل‎های دیجیتال پر و خالی شدن باد دستگاه هم اتوماتیک انجام می‌شود و تنها کاری که باید انجام دهید این است که قسمت مربوطه را دور بازو ببندید و دکمه دستگاه را فشار دهید. خود دستگاه باد شده و سپس باد آن خالی می‌شود. در هنگام باد شدن ابتدا سیستم چک می کند که بخش مربوطه به خوبی دور دست بسته شده است یا خیر. اگر مثلاً خیلی شل بسته شده باشد با پیغام خطا به کاربر هشدار می‌دهد. در صورتی که خطایی رخ ندهد سیستم پس از خالی شدن باد میزان فشار بالا و پایین دستگاه را هم نشان می‌دهد.

2- تنوع قیمت: دستگاه‌های دیجیتال بسیار متنوع هستند و از این رو قیمت‌های متفاوتی نیز خواهند داشت. از این رو شما با هر بودجه‌ای می‌توانید دستگاه مورد نظر خود را پیدا کنید. البته میانگین قیمت دستگاه‌های دیجیتال از مدل عقربه‌ای بالاتر است.

3- امکانات جانبی: فشارسنج‌های غیردیجیتالی تنها برای سنجش فشار خون افراد به کار می‌روند و میزان فشار بالا و پایین را نشان می‎دهند، اما مدل‎های دیجیتالی دارای امکانات زیر هم هستند:

الف- نبض یا تعداد تپش قلب: تعداد نبض در هر دقیقه یکی از اطلاعاتی است که در بسیاری از مدل‎های دیجیتال اندازه‌گیری و نمایش داده می‌شود.

ب- حافظه برای ذخیره اطلاعات: این دستگاه‌ها معمولا دارای حافظه هستند و می‌توانند فشار اندازه‌گیری شده دفعات مشخصی را در حافظه خود نگه دارند. بعضی دستگاه‌ها این اعداد را برای دو یا چند نفر مختلف هم ذخیره می‌کنند و اطلاعات فشار هر یک از اعضای خانواده جداگانه ذخیره می‌شود.

ج- هشدار دادن به کاربر: دستگاه‌های عقربه‌ای و جیوه‌ای هشداری نشان نمی‌دهند و حتی اگر فشار را به صورت اشتباه اندازه‌گیری کنید متوجه چیزی نخواهید شد. اما دستگاه‌های دیجیتال در صورتی که خطایی در نحوه بستن فشارسنج حس کنند هشدار می‌دهند. این دستگاه‌ها همچنین قابلیت دادن هشدار برای غیرطبیعی بودن میزان فشار خون یا نبض را هم دارند و به طور مثال، اگر فشار شما از حدی بالاتر باشد نتیجه با رنگ قرمز نشان می‌دهند که نشاندهنده خطرناک بودن آن است.

د- امکانات ارتباطی: بعضی دستگاه‌های دیجیتال گران‎قیمت امکان برقراری ارتباط با دستگاه‌های دیگر از طریق بلوتوث یا وای‌فای را دارند و به طور مثال، می‌توانند اطلاعات بیمار را به پزشک ارسال کنند.

در هنگام خرید فشارسنج دیجیتال به چه مواردی دقت کنیم؟

برای خرید یک دستگاه اندازه‌گیری فشار دیجیتال بهترین کار خرید اینترنتی است، چرا که می‌توانید مشخصات مختلف دستگاه را به طور دقیق بخوانید و بر اساس معیارهای مدنظر خود انتخاب نهایی را انجام دهید.

در ادامه نکاتی که باید در هنگام خرید این دستگاه‌ها مدنظر قرار گیرد را تشریح خواهیم کرد:

قیمت دستگاه فشارسنج

یکی از نکات مهم در هنگام خرید دستگاه اندازه‌گیری فشار خون دیجیتال، قیمت آن است. این دستگاه‌ها معمولا تنوع بسیار زیادی دارند و در نتیجه قیمت آنها نیز بسیار متفاوت است. از این رو بهتر است ابتدا بودجه خود را مشخص کنید و سپس اقدام به انتخاب دستگاه مورد نظر نمایید.

برند دستگاه

برند فشارسنج دیجیتال بسیار مهم است و باید سعی کنید برند معتبری را انتخاب کنید تا خیال شما از دقت دستگاه راحت باشد. البته حتما از فروشگاه‌های معتبری مثل کرومارکت خرید کنید تا مبادا برندهای فیک را به نام برند اصلی به شما بفروشند.

از جمله برندهای معتبر در عرصه فشارسنج می‌توان به بیورر، امسیگ، زنیت مد، زیکلاس مد و امرن اشاره کرد.

امکانات جانبی

فشارسنج‌های دیجیتال امکانات متنوعی دارند که در بالا به آنها اشاره شد. قبل از خرید تصمیم بگیرید که به کدام یک از این امکانات نیاز دارید.

دستگار فشار خون مچی یا بازویی

یکی دیگر از تصمیمات مهم در انتخاب فشارسنج دیجیتال، انتخاب مچی یا بازویی بودن آن است. معمولا مدلهای بازویی دقیق‌تر هستند اما مدل‌های مچی قیمت پایین‌تری دارند.

منبع تغذیه دستگاه

برخی مدل‌های دیجیتال فشارسنج تنها با باتری کار می‌کنند، اما برخی علاوه بر باتری با برق مستقیم (آداپتور) هم کار می‌کنند. امکان شارژ باتری نیز از جمله امکاناتی است که برخی مدل‌های گرانقیمت دارند.

نمایشگر فشارسنج دیجتال

اگر کسی که قرار است از دستگاه استفاده کند دچار کم‌بینایی است و یا با دیدن اعداد ریز مشکل دارد، سعی کنید صفحه نمایش بزرگتری را انتخاب کنید تا اعداد به صورت واضح و خوانا نمایش داده شوند.

نکات مهم در اندازه‌گیری فشار خون

1- ناحیه مورد اندازه‌گیری بدون پوشش باشد. در صورت استفاده از مدل مچی که مشکلی نیست، اما در مدل بازویی بهتر است فشارسنج را دور خود بازو بپیچید و نه پیراهن. از لباس‌های تنگی که بالا زدن آستین موجب فشار به بازو می‌شود و راه رگ‌ها را مسدود می‌کند پرهیز کنید. بهتر است یک لباس آستین کوتاه به تن داشته باشید تا به راحتی از دستگاه استفاده کنید.

2- از اندازه‌گیری فشار در حالت ایستاده پرهیز کنید. بهتر است فشار خون را در حالت نشسته یا خوابیده اندازه‌گیری کنید. دست را به گونه‌ای نگه دارید که به موازات قلب قرار گیرد. البته اگر مشکل شما مثلا این‌گونه است که تنها در حالت ایستاده سرگیجه دارید بهتر است فشار خود را در حالت ایستاده هم بسنجید.

3- بین دو اندازه‌گیری خود فاصله بیندازید. در صورتی که به اندازه‌گیری خود شک کردید و یا به هر علتی قصد سنجش مجدد را دارید حتما چند دقیقه صبر کنید. اندازه‌گیری پشت سر هم باعث خطا در میزان نمایش‌داده خواهد شد.

4- قبل از اندازه‌گیری آرام بگیرید. از دویدن و دیگر حرکات تندی که باعث افزایش دفعی فشار خون می‌شود بپرهیزید. بهتر است نیم ساعت و یا دست‎کم ده دقیقه قبل از سنجش فشار خون آرام باشید و در گوشه‌ای بنشینید.

5- از مصرف نوشیدنی‌های انرژی‌زا و محرک و کشیدن سیگار خودداری کنید. نباید فشار خون را بعد از کشیدن سیگار و نوشیدن الکل، چای یا قهوه اندازه‌گیری کرد. نیکوتین باعث تغییر دفعی فشار خون می‌شود و عدد نمایش داده‎شده اشتباه خواهد بود.

Call Now Buttonسوالی دارید؟ در خدمتیم