دستگاه بخور

دستگاه بخور

دستگاه بخور

دستگاه رطوبت ساز یا دستگاه بخور وسیله‌ای است که برای افزایش رطوبت محیط به کار می‌رود. منظور از رطوبت، میزان آب موجود در هوای محیط است. این دستگاه‌ آب موجود در مخزن خود را به ذرات ریز تبدیل کرده و وارد هوا می‌کنند و با این کار رطوبت محیط افزایش می‌یابد.

در این مطلب می‌خواهیم همه اطلاعات مهمی که برای خرید یک دستگاه بخور نیاز دارید را خدمتتان ارائه کنیم. در ابتدای بحث انواع مرطوب‌کننده‌ها و مزایا معایب هر کدام را برایتان شرح می‌دهیم و در ادامه خواهیم گفت که در هنگام خرید یک دستگاه بخور چه نکاتی را باید مدنظر داشته باشیم. در انتها هم در مورد لزوم مرطوب ساختن محیط کار و زندگی صحبت خواهیم کرد.

انواع دستگاه بخور

دستگاه‌های مرطوب‌کننده در انواع و اندازه‌های مختلفی ساخته می‌شوند و کاربردهای مختلفی نیز دارند.

بخور گرم و سرد

مهمترین تقسیم‌بندی دستگاه‌های مرطوب کننده بر اساس دمای بخور است.

بخور گرم: در این دستگاه آب تا دمای جوش خود گرم می‌شود و با رسیدن به نقطه جوش شروع به تبخیر می‌کند. از این رو بخار خارج شده از این دستگاه گرم است و می‌تواند باعث گرم‌تر شدن محیط هم بشود.

بخور سرد: در دستگاه‌های بخور سرد از روش‌های دیگری نظیر فشار هوا برای ریز کردن قطرات آب استفاده می‌کنند و در نتیجه رطوبت یا بخار خارج شده از آنها گرم نیست و تا حدی خنک است.

اگر بخواهیم دستگاه‌های رطوبت‌ساز را بر این اساس دسته‌بندی کنیم باید سه دسته را مد نظر قرار دهیم. دستگاه‌ بخور گرم، دستگاه بخور سرد و دستگاه بخور ترکیبی که قابلیت تولید هر دو نوع بخور را دارد و بر اساس انتخاب کاربر عمل می‌نماید.

انواع دستگاه رطوبت ساز بر حسب کاربرد

از نظر کاربرد، دستگاه‌های رطوبت ساز به دو دسته خانگی و صنعتی تقسیم می‌شوند. البته انواع صنعتی معمولا سایز بزرگ‎تری هم دارند و از این رو این دسته‌بندی را می‌توان بر اساس اندازه دستگاه‌های رطوبت ساز هم در نظر گرفت.
مهمترین کاربردهای بخش صنعتی به مراکز درمانی، گلخانه‌ها و دامداری‌ها اختصاص دارد. البته برخی از شرکت‌ها و ادارات نیز جهت رفاه حال کارکنان و ارباب رجوع و نیز کاهش آلودگی‌ها از دستگاه‌های بخور بزرگ استفاده می‌کنند. این دستگاه‌ها به بخور مرکزی معروف شده‌اند.

انواع بخور بر حسب تکنولوژی

دستگاه‌های مرطوب‌کننده از تکنولوژی های مختلفی برای تولید رطوبت استفاده می‎کنند، اما دو فناوری رایج الکتریکی و اولتراسونیک است.

در بیشتر دستگاه‌های بخور گرم از جریان الکتریکی برای داغ کردن آب و تبخیر آن استفاده می‌شود. همچنین از این فناوری برای تولید بخور سرد هم استفاده می‌شود.

در دستگاه‌های اولتراسونیک یا فراصوتی از ارتعاشات صوتی استفاده می‌شود و با استفاده از این ارتعاشات آب را به قطرات ریز تبخیر می‌کنند.

ویژگی‌های دستگاه بخور گرم

دستگاه بخور گرم، آب درون مخزن خود را به جوش آورده و بخار آب را وارد فضای محیط می‌کند و از این طریق هوای محیط را مرطوب می‌کند.

مزایای دستگاه بخور گرم

پاک بودن بخار: با توجه به حرارت بالای دستگاه بخور گرم، میکروب‌های احتمالی موجود در آب کشته می‌شوند و از این رو بخور آب گرم آلودگی خاصی هنگام خروج از دستگاه ندارد.

گرمای مطبوع محیط در فصول سرد: بخور گرم باعث افزایش دمای محیط می‌شود و چون این افزایش دما با افزایش رطوبت محیط همراه است حس خوشایندی را به همراه دارد. البته همین حرارت باعث می‌شود تا در ماههای گرم سال تمایل چندانی به استفاده از بخور گرم وجود نداشته باشد.

خواص درمانی: گرم بودن این نوع بخور باعث می‌شود تا در کاهش عوارض برخی بیماری‌ها مانند سرماخوردگی و آنفلوانزا موثر باشد.

امکان تولید بخار با اسانس‌های مختلف: با استفاده از بخور گرم و با اضافه کردن برخی مواد می‌توانید خواص دیگری را در بخور ایجاد کنید. مثلا افزودن اکالیپتوس باعث می‌شود تا بخار ایجاد شده برای باز کردن منافذ تنفسی بدن بهتر عمل کند.

معایب بخور گرم

لزوم قرار گرفتن در مکان امن: دستگاه بخور گرم با جوشاندن و تبخیر آب داغ کار می‌کنند و از این رو لازم است از دسترس کودکان دور نگه داشته باشند تا برای آنها خطری نداشته باشند.

مصرف انرژی بالاتر: با توجه به این که برای بخور گرم باید آب به دمای جوش برسد همیشه بخشی از انرژی دستگاه صرف گرم کردن آب می‌شود و از این رو مصرف این مدل نسبت به نوع سرد بالاتر است.

دستگاه بخور سرد

در دستگاه بخور سرد معمولا از امواج فراصوتی برای تبخیر آب استفاده می‌شود. امواج اولتراسونیک باعث ریز شدن قطرات آب شده و با استفاده از فن دستگاه بخار را به هوای محیط تزریق می‌کنند.

مزایای رطوبت ساز سرد

ایمنی بالا: دستگاه‌های بخور سرد برخلاف بخور گرم خطری برای کودکان و افراد کم‌توان ندارند و در صورتی هم که دست کودک به آنها بخورد باعث سوختی نخواهد شد.

پوشش محیطی بالا: دستگاه بخور سرد امکان مرطوب ساختن فضای بیشتری را نسبت به نوع گرم دارند و با یک حجم برابر آب، محیطی که با این نوع دستگاه مرطوب می‌شود بالاتر است.

معایب بخور سرد

احتمال آلودگی محیط: دستگاه‌های بخور گرم با توجه به جوش آوردن آب داخل مخزن باعث کشته‌شدن میکروب‌های احتمالی موجود در آب می‌شوند، اما در صورتی که در مخزن بخور سرد آلودگی وجود داشته باشد، به همراه قطرات آب در محیط پخش می‌شود. البته با شستشوی دوره‌ای مخزن دستگاه می‌توان از سلامت آب داخل مخزن مطمئن شد.

نکات مهم در هنگام خرید مرطوب کننده

اگر قصد خرید یک دستگاه رطوبت‌ساز دارید لازم است معیارهای زیر را در نظر گرفته و بر اساس آنها بهترین انتخاب را داشته باشید:

بخور گرم یا سرد یا هر دو؟

اولین چیزی که باید در مورد آن تصمیم‌گیری کنید این است که قصد خرید دستگاه بخور سرد دارید یا گرم؟ در بخش‌های قبلی در مورد مزایا و معایب هر کدام صحبت کرده‌ایم اما اگر از نظر مالی مشکلی ندارید می‌توانید گزینه‌‌ای را در سبد خود قرار دهید که هر دو نوع کاربری را پشتیبانی می‌کند.

ظرفیت آب

هر چه منبع آب دستگاه ظرفیت بیشتری داشته باشد، احتیاج به شارژ مجدد آن کمتر خواهد بود و با یک بار پر کردن منبع می‌توانید مدت و محیط بیشتری رطوبت داشته باشید. پس قبل از انتخاب دستگاه مورد نظر ببینید برای چه جایی قصد خرید بخور دارید و معمولا چقدر از آن استفاده می‌کنید. البته به یاد داشته باشید که هیچ دستگاه بخوری قرار نیست همیشه روشن باشد و استفاده طولانی مدت از این دستگاه‌ها به هیچ وجه توصیه نمی‌شود.

برند دستگاه

نام تجاری سازنده دستگاه هم از جمله نکات مهم در هنگام خرید دستگاه بخور است. امروزه دستگاه‌های رطوبت ساز متنوعی وارد بازار کشور شده‌اند و خوشبختانه دست شما در انتخاب کاملا باز است. خرید محصولات شرکت‌های معروف و شناخته‌شده ریسک خرید را کاهش داده و کیفیت را تا حد زیادی تضمین می‌کند. بیورر (Beurer)، فلر (Feller)، های تک (HI tech)، متیو یا متئو (Matheo)، آلپکس (Alpex)، زیکلاس مد (Zyklumsmed)، امسیگ (Emsig)، ویونت (Vivent)، مکسی (Maxy)، اکسیر (Exir) و ویکس (VIKS) از جمله نام‌های آشنا در صنعت دستگاه‌های بخور هستند.

ضمانت معتبر

گارانتی معتبر دستگاه هم نکته دیگری است که باید در هنگام خرید به آن توجه کرد. ضمانت‌نامه معتبر خیال شما را از مشکلات احتمالی دستگاه راحت می‌کند و موجب می‌شود با خیالی آسوده خرید نمایید.

صدای دستگاه

معمولا دستگا‌‌ه‌های بخور مقداری صدا دارند، به ویژه بخور سرد که دارای فن است. اگر به صدا حساس هستید و یا دستگاه را برای جای آرامی می‌خواهید دقت کنید دستگاهی را خریداری کنید که سروصدای کمتری دارد.

توجه به شرایط خاص

در صورتی که در منزل یا محل کار شما فردی وجود دارد که بیماری خاصی مانند آسم دارد حتما به مشخصات دقیق دستگاه‌ توجه کنید و سعی کنید دستگاه بخوری را بخرید که برای این بیماران قابل استفاده باشد. داشتن حساسیت‌های مختلف هم مسئله‌ای است که باید در هنگام خرید اینگونه وسایل مدنظر قرار گیرد.

نکته‌های طلایی استفاده درست از دستگاه بخور

زمان استفاده

هرگز به طور دائم از دستگاه بخور استفاده نکنید. زمان استفاده از دستگاه بخور در هر روز باید محدود باشد.

پرهیز از رطوبت زیاد

مثل همه چیزهای خوب دیگر، رطوبت هم وقتی خوب است که به اندازه باشد و رطوبت بیش از حد می‌تواند به سلامتی شما آسیب برساند. رطوبت بین 30 تا 50 عدد مناسبی است و بیش از این مقدار توصیه نمی‌شود. ضمن این که رطوبت بالای 60 زیان‌آور است.

از این رو در صورتی که مدت زیادی از دستگاه بخور استفاده می‌کنید حتما باید یک دستگاه رطوبت سنج هم داشته باشید. البته برخی از مدلهای بخور خود دارای رطوبت سنج هم هستند.

هشدار دستگاه بخور کثیف!

همواره مراقب باشید که مخزن آب دستگاه بخور شما تمیز باشد. کثیف بودن مخزن باعث می‌شود بخار ایجاد شده هم آلوده باشد. مخرن آلوده محل مناسبی برای رشد میکروب‌ها است و این میکروب‌ها می‌توانند به همراه بخور سرد وارد هوا شده و محیط را آلوده کنند. از این رو لازم است در فواصل زمانی مناسب نسبت به تمیز و ضدعفونی کردن مخزن آب اقدام کنید.

آب سخت یا نرم!

آب شیر شهری گرچه تصفیه شده و تمیز است اما همچنان املاح زیادی با خود دارد که می‌تواند باعث رسوب در دستگاه و کاهش عمر مفید آن شود. اگر بتوانید به جای آب شیر، آبی که قبلا جوشیده و سرد شده است را وارد دستگاه کنید به کارآیی و طول عمر دستگاه کمک خواهید کرد.

ضمن این که با این کار مانع از انتشار املاح آب در هوای محیط خواهید شد.

خرید دستگاه رطوبت ساز

برای خرید دستگاه بخور تقریبا بیشتر راه را رفته‌اید! اگر این مقاله را با دقت مطالعه کرده باشید الان اطلاعات کاملی در خصوص این دستگاه دارید. تنها کافی است مدلهای مختلفی را که در همین صفحه معرفی شده‌اند به دقت بررسی کنید و بر اساس معیارهای معرفی شده یکی را انتخاب کنید. کارشناسان ما نیز آماده‌اند تا هر گونه سوالی در این زمینه دارید پاسخ گویند. پس اگر بعد از دیدن مدلها هنوز سوالی در ذهن شما بود با کرومارکت تماس بگیرید تا شما را تا انتخاب بهترین مدل همراهی کنیم.

Call Now Buttonسوالی دارید؟ در خدمتیم