تاثیر انواع ماسک بر پیشگیری از کرونااخیراً در پژوهشی که توسط محققان دانشگاه دوک در کارولینای شمالی صورت گرفته، 14 نوع ماسک مختلف از انواع پزشکی و صنعتی گرفته تا انواع کارگاهی و دست‌دوز مورد آزمایش قرار گرفته است.

در این پژوهش، پراکندگی قطرات از دستگاه تنفسی شرکت‌کنندگان در حالی که یکی از 14 نوع ماسک را استفاده می‌کردند با پراکندگی قطرات در شرایط بدون استفاده از ماسک مقایسه شده است.

نتایج این پژوهش در ادامه این مطلب ارائه شده است.

با کرومارکت همراه باشید.

یکی از محققین دانشگاه دوک، مارتین فیشر پس از آزمایش بیان کرده است که:

ما بسیار شگفت‌زده شدیم وقتی که متوجه شدیم تعداد ذرات اندازه‌گیری‌شده در برخی از انواع ماسک از تعداد ذرات اندازه‌گیری‌شده بدون ماسک فراتر رفته است.

وی افزود:

ما می‌خواهیم تأکید کنیم که در شرایط فعلی مردم را تشویق می‌کنیم که ماسک بزنند، اما می‌خواهیم از ماسکی استفاده کنند که مؤثر باشد.

بدترین انواع ماسک‌ها در این مطالعات، ماسک‌های پشمی و بافتنی شناسایی ‌شده‌اند که قادر به جلوگیری از پراکنده شدن هیچ قطره تنفسی نیستند.

بهترین ماسک در مقابل ویروس کرونا کدام است

موثرترین ماسک در این مطالعه، ماسک N95 بدون سوپاپ (دریچه) بود که دارای مقدار انتقال قطرات 0/1 درصد بود. (برای آشنایی با ماسک N95 بدون سوپاپ کلیک کنید.)

ماسک های سه لایه استاندارد در جایگاه دوم به لحاظ عملکرد قرار گرفتند و ماسک پلی پروپیلنی از نظر عملکرد در رتبه سوم قرار گرفت.

ماسک های نخی (کتان) نیز عملکرد خوبی داشتند و مقدار قابل توجهی از قطرات تنفسی را حذف می‌کنند.

فیشر در ادامه بیان کرده است که:

وقتی مردم صحبت می‌کنند، قطرات کوچک رها می‌شوند، بنابراین، بیماری با صحبت کردن، حتی بدون سرفه یا عطسه می‌تواند گسترش یابد. همچنین لازم است بدانیم برخی از ماسک های صورت در جلوگیری از پخش قطرات بسیار بهتر از بقیه عمل می‌کنند.

یکی دیگر از محققین حاضر در این پژوهش به نام اریک وستمن اظهار داشته است:

در شرایط فعلی، استفاده از ماسک یک روش ساده و آسان برای کاهش شیوع COVID-19 است. حدود نیمی از موارد ابتلا مربوط به افرادی است که علائمی را نشان نمی‌دهند و اغلب نمی‌دانند که آلوده شده‌‌اند. این افراد می‌توانند ناخودآگاه ویروس را هنگام سرفه، عطسه و حتی گفتگو گسترش دهند. اگر همه ماسک استفاده کنند، می‌توانیم 99٪ از این قطرات را قبل از رسیدن به شخص دیگر متوقف کنیم.

شرکت‌کنندگان در این مطالعه ابتدا یک از انواع ماسک ها را پوشیده و سپس در داخل جعبه سیاه مجهز به پرتو لیزری صحبت می‌کردند. قطرات تنفسی شخص پس از عبور از پرتو لیزر، نور را پراکنده می‌کنند و قابل شناسایی و شمارش می‌شوند. کلیه این فرایند توسط محققان فیلمبرداری شده و از یک «الگوریتم رایانه‌ای ساده» برای شمارش قطرات موجود در فیلم استفاده شده است.

بهترین ماسک در مقابل ویروس کرونا کدام است؟

نتیجه آزمایش 14 نوع ماسک از بهترین به بدترین عملکرد همراه با شماره روی عکس به شرح زیر است:

 1. ماسک N95، بدون سوپاپ (شماره 14)
 2. ماسک جراحی (سه لایه) (شماره 1)
 3. ماسک کتان، پلی پروپیلن، کتان (شماره 5) (پلی پروپیلن یک نوع پلیمر است که از آن برای تهیه پارچه‌های بدون بافت استفاده می‌شود که امروزه به نام ملت بلون (Melt Blown) معروف بوده و نقش اصلی را در فیلتراسیون در ماسک ها دارد.)
 4. ماسک پلی پروپیلنی دو لایه (شماره 4)
 5. ماسک دو لایه کتان (pleated style) (شماره 13) (منظور از نوع style در واقع نوع الگوی مورد استفاده برای دوخت ماسک است که در نفوذ ذرات و پوشش‌دهی دهان و بینی و نحوه قرارگیری روی صورت مؤثر است.)
 6. ماسک دو لایه کتان (pleated style) (شماره 7)
 7. ماسک N95 سوپاپ‌ دار (شماره 2)
 8. دو لایه کتان (Olston style) (شماره 8)
 9. نوع خاصی از ماسک یک لایه (Maxima AT) (شماره 6)
 10. یک لایه کتان (pleated style) (شماره 10)
 11. دو لایه کتان (pleated style) (شماره 9)
 12. ماسک بافتنی (شماره 3)
 13. نوعی از پارچه (Bandana) (شماره 12)
 14. نوعی دستمال گردن (شماره 11)

منبع

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *