شاید برای شما هم این سؤال پیش آمده باشد که ایا گروه خونی در ابتلا به کرونا تاثیر دارد یا خیر.ایا گروه خونی در ابتلا به کرونا تاثیر دارد

جالب است بدانید که پژوهش‌های انجام‌شده روی بیماران مبتلا به کرونا نشان می‌دهد گروه خونی افراد در احتمال ابتلای آن‌ها به کرونا مؤثر است.

دانشمندان در تحقیقات انجام‌شده روی بیماران به این نتیجه رسیدند که برخی گروه‌های خونی بیشتر از دیگر گروه‌ها به کرونا مبتلا می‌شوند!

اما چرا چنین است و چه گروه‌هایی وضعیت بهتری دارند؟

این سؤالی است که در این مقاله به آن پاسخ خواهیم گفت. با ما همراه باشید.

گروه خونی چیست؟

گروه خونی روشی برای تقسیم‌بندی خون انسان‌ها است. این دسته‌بندی بر اساس وجود یا نبود آنتی‌ژن‌های موروثی روی سطح گلبول‌های قرمز خون انجام می‌شود.
بر اساس این دسته‌بندی، چهار گروه خونی اصلی وجود دارد که عبارتند از A ،B ،AB و O .

اگر شما گروه خونی B داشته باشید، بدن شما در برابر آنتی‌ژن‌های موجود در گروه خونی A پادتن تولید می‌کند و بدن گروه خونی A چنین رفتاری را در برابر آنتی‌ژن‌های گروه B بروز می‌دهد.

گروه خوبی AB هر دو آنتی‌ژن را دارد و گروه خونی O هیچ‌یک از این آنتی‌ژن‌ها را ندارد.

بیشترین گروه خونی در جهان O+ است.

تأثیر گروه خونی بر کرونا

تحقیقات اخیر روی میزان ابتلای گروه‌های خونی به کرونا نشان داده است که احتمال ابتلای گروه خونی O کمتر از بقیه گروه‌ها است و گروه خونی AB بیشترین میزان ابتلا به بیماری را دارند. نتیجه‌ای که در تحقیقات قبلی هم نشان داده شود بود.

پژوهشی بر روی گروه خونی افراد در شرکت 23andme انجام شده و بیانگر این است که گروه خونی O حدود 18 درصد کمتر از برخی گروه‌های خونی دیگر به کرونا مبتلا می‌شود. این آمار نشان می‌دهد بین آنتی‌ژن‌های خون و کووید-19 رابطه وجود دارد.

تحقیقات روی 750 هزار داوطلب شرکت‌کننده و نیز 10 هزار مبتلا به ویروس کرونا انجام شد.

همچنین ژورنال پزشکی نیوانگلستان مقاله‌ای را در ماه ژوئن منتشر کرد که نتایج پژوهش بر روی بیش از 1900 بیمار کرونایی در اسپانیا و ایتالیا و 2300 نفر غیربیمار بود. این پژوهش هم فرضیه ابتلای کمتر گروه خونی O را تأیید کرده بود. بنا بر نتایج این پژوهش افراد دارای گروه خونی A + بیشتر در معرض خطر نارسایی تنفسی ناشی از بیماری کووید-19 هستند.

تحقیق دیگری در عراق هم نشانگر همین مسئله است.

تحقیقات روی تأثیر گروه خونی بر میزان ابتلا به بیماری چیز جدیدی نیست و قبلاً هم تحقیقات مشابهی روی بیماری سارس انجام شده بود که آن تحقیقات هم نتایج مشابهی داشت. این مطالعه روی کارکنان مراقبت‌های بهداشتی هنگ‌کنگ بود که باز گروه خونی O ابتلای کمتری به بیماری سارس نشان دادند.

دلیل تأثیر گروه خونی بر احتمال ابتلا به کرونا

با توجه به پژوهش‌های انجام‌شده در این زمینه، دو فرضیه در مورد تأثیر گروه خونی بر کووید-19 ارائه شده است.

یکی این که اصولاً گروه خونی O مشکل انعقاد خونی کمتری دارد و لخته‌شدن خون هم یکی از عوامل مهم در شدت یافتن کووید-19 است.

فرضیه دیگر این است که کرونا در هنگام انتقال از بیمار به فرد سالم، آنتی‌ژن گروه خونی فرد آلوده را هم منتقل می‌کند، از این رو چون گروه خونی O آنتی‌بادی‌هایی در برابر آنتی‌ژن‌های گروه‌های A، B و AB تولید می‌کند، این پادتن در برابر کرونا هم مؤثر می‌افتد. البته خوب اگر فرد گروه خونی O از بیمار با گروه خونی O بگیرد، دیگر این فرآیند طی نمی‌شود و فرد به بیماری مبتلا می‌شود.

این تحقیقات چه تأثیری بر زندگی ما خواهد گذاشت؟

سؤالی که برای خوانندگان عزیز کرو مارکت پیش می‌آید این است که آیا این تحقیقات اثری رو عملکرد ما خواهد داشت؟ یعنی آیا بر اساس نتایج این عملکرد باید زندگی خود را تغییر دهیم؟

پاسخ این است که خیر. این پژوهش تنها یک پژوهش علمی است و بیشتر راهی است برای شناخت بهتر عملکرد ویروس کرونا. همچنین ممکن است بتوان پژوهش را در برخی سیاست‌گذاری‌های کلان کشور مداخله داد؛ اما این پژوهش هیچ تأثیری بر زندگی شخصی ما ندارد. به بیان ساده‌تر، همچنان مهم‌ترین استفاده از ماسک تنفسی و رعایت فاصله اجتماعی یک موضوع مهم است!

از این رو این‌قدر قاطع به این سؤال پاسخ دادیم که برخی واقعاً قصد دارند از نتایج پژوهش در زندگی خود استفاده کنند. مثلاً یک ایده این است که برای خرید یکی از اعضای خانواده را که دارای گروه خونی O باشد را انتخاب کنیم و نظایر آن. اما واقعیت این است که در بحث انجام فعالیت‌های زندگی عوامل زیادی برای انتخاب وجود دارد. مثلاً معمولاً برای خرید پدر خانواده اقدام می‌کند و … .

به هر حال باید توجه داشت که این اعداد تنها یک آمار مقایسه‌ای هستند و به هیچ وجه نباید مثلاً به گروه خونی O اعتماد بدهد که بدون استرس خود را در خطر ابتلا به ویروس قرار دهند. این که درصد احتمال فرد نسبتاً پایین باشد، باز هم به معنای خطر ابتلا به کرونا است و باید در کارهای خود احتیاط کرد.

پاسخ به سؤالات شما

در صورتی که پس از مطالعه مقاله، سؤالی در زمینه تأثیر گروه خونی بر کرونا در ذهن شما شکل گرفته است می‌توانید پرسش‌های خود را در بخش نظرات همین مطلب مطرح فرمایید تا کارشناسان ما در اولین فرصت ممکن به سؤالات شما پاسخ گویند.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *