متأسفانه این روزها عده زیادی از افراد با نتیجه مثبت آزمایش کرونا مواجه می‎شوند و سؤالی که برایشان پیش می‌آید این است که حالا چه کنم؟ این عزیزان می‎خواهند بدانند که نتیجه مثبت تست کرونا چه تأثیری روی کار و زندگی آن‎ها خواهد داشت؟ اگر به کرونا مبتلا شدیم چه کنیم؟

در مطلبی که پیش رو دارید سیر تا پیاز آن‌چه که به عنوان یک بیمار کووید-19 باید بدانید را گردآوری کرده‌ایم. پس اگر می‎خواهید خیالتان راحت باشد که همه نکات مهم را رعایت کرده‌اید تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

اگر بخواهیم خیلی خیلی خلاصه همه نکات مهم را در چند جمله ارائه کنیم باید بگوییم:

خودتان را قرنطینه کنید. به هیچ وجه سر کار نروید. تا می‎توانید استراحت کنید و غذاهای مفید بخورید و اگر وضعیت بیماری‌تان خطرناک شد سریعاً به بیمارستان مراجعه کنید.

در این مقاله همه این مسائل را باز کرده‎ایم و به سؤالات شما پاسخ داده‌ایم.

بیماری کرونا چیست؟

خوب در اولین گام باید بدانیم که این بیماری که به آن مبتلا شده‌ایم چیست؟

ویروس کرونا یک خانواده مهم در بین ویروس‌ها است که باعث ایجاد بیماری در انسان‌ها و حیوانات می‌شوند. تاکنون انواع فراوانی از ویروس کرونا شناسایی شده است. دو نوع بسیار مهم که در سال‌های قبل شناخته شده بود، ویروس‎های سارس و مِرس بود که آن‎ها هم از خانواده کرونا هستند.

بیماری کرونا که این روزها از آن صحبت می‎کنیم، نتیجه ویروس جدیدی است که برای اولین بار در سال 2019 و در ووهان چین شناسایی شد و از این رو نام COVID-19 را به آن داده‌اند (یعنی بیماری کرونا سال 2019).

آیا وضعیت من خطرناک است؟

در گام اول باید بگوییم که خود این سؤال خطرناک است. یعنی اگر استرس زیادی دارید، نخستین کار مهم شما این است که آرام باشید. متأسفانه در ماه‌های گذشته بسیاری از افراد به جای ضربه خوردن از خود بیماری کرونا از استرس آن آسیب دیده‎اند؛ به‌گونه‌ای که حتی برخی دچار سکته شده و جان خود را از دست داده‎اند. در حالی که دست‌کم از نظر آماری، ویروس کرونا آن‌قدرها خطرناک نیست. خوب حالا برویم سراغ پاسخ این سؤال.

در پاسخ به این سؤال باید گفت که از نظر آماری به هیچ وجه وضعیت شما خطرناک نیست.

بهترین خبر برای شما این است که 80 درصد مبتلایان نیازی به بستری در بیمارستان ندارند و درصد بالایی حتی به مصرف دارو هم احتیاج پیدا نمیکنند. در مجموع از هر 6 نفر مبتلا به کووید-19 پنج نفر نیازی به بستری شدن در مراکز درمانی ندارند.

از نظر آمار فوت هم تنها حدود 5 درصد از بیماران جان خود را از دست می‎دهند و این یعنی احتمال این امر بسیار بسیار پایین است.

اگر سن شما کمتر از 60 سال است و بیماری زمینه‌ای هم ندارید، خبر خوب این است که این درصد برای شما حتی از این عدد هم بسیار پایین‌تر است.

پس اگر به طور خلاصه بخواهیم وضعیت شما را ارزیابی کنیم باید گفت وضعیت شما به هیچ وجه خطرناک نیست. پس در گام اول آرامش خود را کاملاً حفظ کنید و در گام بعدی توصیه‎های مهمی که در این مطلب ارائه‌شده است را خوانده و تا حد امکان اجرا کنید.

توصیه برای بیماران کرونایی

رفت‌وآمد (جابجایی) بیمار کرونا

قاعدتاً اولین مسئله‌ای که با آن مواجه می‎شوید نحوه رفت‌وآمد خودتان یا جابجا کردن بیمار دلبندتان است. پس اولین بند از توصیه‎ها را اختصاص می‎دهیم به این موضوع.

 • تا حد امکان از رفت‌و‌آمد بپرهیزید. همان‌طور که در بخش‎های بعدی خواهیم گفت، مهم‌ترین نکته برای کنترل بیماری، قرنطینه مبتلایان است. پس اگر ضرورتی برای رفت‌وآمد ندارید، حتماً در خانه بمانید و از جابجا شدن در شهر خودداری کنید.
 • به هیچ وجه از وسایل عمومی برای جابجایی استفاده نکنید. استفاده بیماران کووید-19 از وسایل نقلیه عمومی (تاکسی، اتوبوس، مترو) یکی از مهم‌ترین عوامل انتشار این ویروس در جامعه است.
 • پیاده‌ بروید: در صورتی که مقصد شما خیلی دور نیست و حال شما مساعد است پیاده بروید. در طی مسیر از تماس نزدیک با دیگران خودداری کنید.
 • توصیه می‎شود بیمار به‌صورت تک‌سرنشین و با خودروی شخصی خود رانندگی کند. این بهترین حالت برای جابجایی افراد مبتلا به کرونا است.
 • اگر بیمار امکان رانندگی ندارد، تنها بیمار و راننده و با خودروی شخصی به سمت مقصد حرکت کنند. راننده و بیمار حتماً می‎بایست ماسک بزنند و بیمار باید به‌گونه‌ای قرار بگیرد که بیشترین فاصله را با راننده داشته باشد. شیشه‎های خودرو تا حد امکان باز باشد و اگر مقدور است به هیچ وجه از کولر خودرو استفاده نشود. بعد از انتقال حتماً خودرو با وسایل شوینده و ضدعفونی‌کننده تمیز شود.
 • اگر ناچار به استفاده از تاکسی دربست یا تاکسی اینترنتی هستید، حتماً از ماسک زدن خود و راننده مطمئن شوید. به هیچ وجه در صندلی جلو ننشینید. به‌گونه‌ای بنشینید که بیشترین فاصله را با راننده داشته باشید. از راننده بخواهید که همه شیشه‎های ماشین را پایین بدهد و دقت داشته باشید که کولر ماشین حتماً خاموش باشد.

قرنطینه شدن بیمار کرونا در منزل

اگر دچار علائم وخیم مانند تنگی نفس، سرفه‌های مداوم، کاهش هوشیاری و مانند آن‎ها نیستید، مهم‌ترین کاری که باید انجام دهید قرنطینه کردن خود در منزل است. (برای آشنایی با علائم بیماری کرونا کلیک کنید.)

بیماری کرونا در بسیاری موارد حتی نیاز به مصرف دارو ندارد و با استراحت و رژیم غذایی مناسب شما به زندگی عادی باز خواهید گشت. در این گونه موارد مهم‌ترین کار قرنطینه کردن خود و استراحت کامل است. تا می‎توانید در خانه بمانید و استراحت کنید.

اگر فرد دیگری به‌جز شما در خانه زندگی می‎کند به نکاتی که در ادامه برایتان فهرست کرده‌ایم توجه کنید.

 • اتاق مجزا: در صورتی که برایتان مقدور است، حتماً از اتاق جداگانه‌ای در خانه برای فرد مبتلا به کووید-19 استفاده کنید. هیچ فرد دیگری نباید وارد این اتاق شود، مگر این که بیمار به مراقبت و پرستاری نیاز داشته باشد. اتاق باید تا حد امکان دارای تهویه مناسب (مثلاً پنجره) باشد.
 • محدوده جداگانه در خانه: اگر امکان اختصاص یک اتاق مجزا به بیمار کرونا وجود ندارد، حتماً محدوده خاصی را برای او تعیین کنید. مثلاً یک فرش خاص از خانه یا یک گوشه مشخص یا فاصله دو متری از تخت او باید تنها در اختیار او باشد و دیگران وارد این محدوده نشوند. اگر امکان اختصاص محدوده خاص به بیمار نداشته باشید، بیمار کرونا می‎بایست در تمام ساعات شبانه‌روز ماسک بزند.
 • رفت‌وآمد کنترل‌شده در منزل: اگر اتاق مخصوص بیمار دارای سرویس بهداشتی مجزا باشد، بیمار به هیچ وجه نباید از اتاق خارج شود. اگر سرویس بهداشتی جداگانه‌ای برای بیمار کرونا وجود ندارد، بیمار تنها باید مسیر اتاق تا سرویس بهداشتی را طی کند و به دیگر نقاط خانه سرک نکشد.
 • حفظ فاصله با دیگران: سعی کنید بیمار کرونایی در فاصله کمتر از 2 متر با دیگران قرار نگیرد.
 • استفاده از ماسک: در صورتی که بیمار مبتلا به ویروس کرونا نیاز به رفت‌وآمد در خانه دارد، حتماً از ماسک استفاده کند.
 • حداقل ارتباط: اگر بیمار کووید-19 نیاز به مراقبت دارد، ترجیحاً تنها یک نفر این وظیفه را بر عهده بگیرد. پرستار نباید به بیماری زمینه‌ای مبتلا باشد یا در گروه‌های پرخطر قرار داشته باشد. اگر بیمار خود می‎تواند از خود مراقبت کند، به هیچ وجه کسی وارد اتاق یا محدوده اختصاصی او نشود.
 • ضدعفونی و شستشو: روزانه یک‌بار اطراف تخت بیمار کرونا و بخش‌هایی که با آن‎ها تماس داشته را ضدعفونی کنید. سرویس‌های بهداشتی مشترک احتمالی را دست‌کم روزی یک‌بار ضدعفونی کنید. ملحفه‎های زیر و روی بیمار را بدون این که بتکانید تعویض کنید و بشویید. در تمام این کارها حتماً از ماسک و دستکش یک‌بارمصرف استفاده کنید و بعد از کار آن‎ها را در سطل زباله بیمار دور بیندازید. لباس‌ها و ملحفه بیماران را از لباس‎های دیگران جداگانه بشویید.
 • ظروف و وسایل اختصاصی: ظروف غذاخوری و وسایلی نظیر حوله، مسواک، خمیردندان و … بیمار کرونا را از دیگر افراد جدا کنید.

در صورتی که به دنبال اطلاعات بیشتری در زمینه نحوه مراقبت از بیمار کرونا در منزل هستید اینجا کلیک کنید.

 • رژیم غذایی: در صورتی که پزشک شما محدودیت غذایی خاصی برایتان در نظر نگرفته است، از مصرف فراوان مایعات و میوه‎ها و سبزیجات تازه غفلت نکنید. اگر دچار مشکلات گوارشی نشده‌اید، شیر، لبنیات و تخم‌مرغ هم می‎تواند در وعده غذایی شما قرار گیرد. گوشت را بپزید و از خوردن کباب خودداری کنید.
 • قطع ارتباط کامل با افراد مسن و افراد دارای بیماری زمینه‌ای: از هر گونه ارتباط با افرادی که سن بالایی دارند و یا دچار بیماری قلبی، فشار خون، دیابت و … هستند شدیداً خودداری کنید.
 • فوریت‌های پزشکی (اورژانس): در صورتی که به یک‌باره با مشکل جدی مواجه شدید و نیاز به حضور اورژانس در محل شما بود، در هنگام تماس با اورژانس حتماً موضوع ابتلای فرد به بیماری کرونا را مطرح کنید تا در جریان وضعیت شما باشند. در هنگام حضور عوامل اورژانس حتماً از ماسک استفاده کنید.
 • پرهیز از مسافرت: به هیچ وجه در زمان بیماری مسافرت نکنید. حتی اگر بیماری شما بسیار خفیف و یا حتی بدون علامت هستید، از مسافرت خودداری کنید.
 • آگاه‌سازی اطرافیان: تمام دوستان و آشنایان و کسانی که در طی روزهای گذشته با آن‎ها برخورد نزدیک داشته‌اید را از بیماری خودآگاه کنید. از آن‎ها بخواهید در صورت امکان رفت‌وآمد و برخوردهای اجتماعی خود را محدود کنند.
 • ملاقات ممنوع: گرچه ملاقات و بازدید از بیماران، یکی از رسوم قشنگ فرهنگ ما است اما در مورد بیماران کرونایی هر نوع ملاقات ممنوع است، حتی اگر ملاقات‌کنندگان وارد اتاق بیمار هم نشوند. به دوستان و اقوام شدیداً توصیه کنید حتی سمت خانه شما هم نیایند.
 • تماس با مراکز درمانی قبل از مراجعه: قبل از مراجعه به مراکز درمانی با آن‎ها تماس بگیرید و مطمئن شوید به بیماران کرونایی خدمات‌رسانی می‎کنند. همچنین در صورتی که ورودی خاصی را به بیماران کرونایی تخصیص داده‌اند، در این مورد هم اطلاعات لازم را به دست آورید تا از مراجعه به ورودی‎های مختلف بی‌نیاز باشید.
 • استفاده از ماسک: همیشه و هر جا و در هر وضعیتی از ماسک استفاده کنید. توجه داشته باشید که بیماران کرونایی به هیچ وجه نباید از ماسک سوپاپ دار (که گاهی به اشتباه به آن‎ها ماسک فیلتر دار می‎گویند) استفاده کنند. ماسک باید بدون هیچ روزنه‌ای باشد و دهان و بینی بیمار را کاملاً بپوشاند.
 • ارتباط مستمر با مراجع درمانی: در صورتی که تحت خود مراقبتی هستید ارتباط خود را با مسئول پیگیری شما حفظ کنید. در زمان‎های مناسب گزارش حال خود را ارائه کنید و دستورالعمل‎های لازم را دریافت کنید.
 • شست‌و‌شوی دست‌ها: در طول روز چندین بار دست‌های خود را با آب و صابون بشویید.

زمان مراجعه بیمار کرونایی به بیمارستان

همواره مراقب علائم حیاتی خود باشید. در صورتی که با مشکل جدی مانند تنگی نفس مواجه شدید سریعاً به مراکز درمانی مراجعه کنید. تنها بیمارانی نیاز به بستری در بیمارستان دارند که به علت تنگی نفس شدید و وخامت بیماری نیاز به محیط‎های کنترل‌شده دارند و لازم است تا تحت دستگاه‌های حمایت تنفسی قرار گیرند.

چه زمانی بیمار کرونایی به بیمارستان مراجعه کند

شرایط زیر ازجمله شرایطی است که لازم است حتماً به بیمارستان مراجعه کنید:

 • زمانی که سرفه، لرز، گلودرد و … همراه با تنگی نفس شدید دارید.
 • اگر در گروه‌های پرخطر قرار دارید و علائم سرماخوردگی و تب حدود 38 (یا بالاتر) دارید. توجه کنید که داشتن یا نداشتن تب تنها بر اساس دماسنج مشخص می‎شود و حس خود فرد نمی‎تواند بیانگر تب داشتن یا نداشتن او باشد.
  • گروه‎های پرخطر: افراد با سن بالای 60 سال، زنان باردار و افراد دارای چاقی مفرط
  • بیماری زمینه‌ای شامل این موارد است: بیماری قلبی، فشار خون بالا، دیابت (قند بالا)، بیماری‎های تنفسی (آسم یا مصرف طولانی‌مدت سیگار)، نارسایی مزمن کبد (سیروز) و نارسایی کلیه (افراد تحت دیالیز)
 • اگر جز افراد دارای نقص ایمنی هستید و علائم سرماخوردگی دارید (حتی اگر تب یا تنگی نفس ندارید). توجه داشته باشید که افراد مبتلا به نقص سیستم ایمنی ممکن است علی‌رغم عفونت، تب نداشته باشند.
  • افراد گروه نقص ایمنی: مبتلایان به HIV یا ایدز، مبتلایان به بیماری‎های خود ایمنی (لوپوس، ام‌اس و …)، افرادی که پیوند عضو داشته‌اند، افراد تحت شیمی‌درمانی، بدخیمی‌ها و نیز کسانی که تحت درمان با داروی کورتونی (بیش از 12.5 میلی‌گرم پردنیزولون بیش از دو هفته) هستند.

زمان پایان قرنطینه بیماران کرونا

برای پایان دادن به قرنطینه خود حتماً با پزشک مطلع و مراکز درمانی مربوطه هماهنگی و مشورت کنید. بهترین راه برای شناخت زمان پایان دادن به قرنطینه، تست مجدد کرونا است اما اگر این امر برایتان مقدور نیست، 14 روز بعد از پایان علائم بیماری میتوانید کار و ارتباطات خود را از سر گیرید.

پاسخ به دیگر سؤالات در خصوص بیماران کرونا

در صورتی که خود یا یکی از عزیزانتان به کووید-19 مبتلا شده است و پاسخ سؤال خود را در این مقاله نیفتید می‎توانید سؤالات خود را از طریق بخش نظرات همین مطلب با ما در میان بگذارید. کارشناسان متخصص کرو مارکت در اولین زمان ممکن به سؤالات شما پاسخ خواهند داد.

سلامتی و بهروزی شما آرزوی ماست.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *