علائم کرونا چیستآیا من کرونا دارم؟

این سؤالی است که این روزها از خود می‎پرسیم. نگرانی درمورد ابتلا به کووید-19 باعث شده است تا بسیاری از ما دچار تلقین‎های مختلف شویم.

آیا سرفه، عطسه و مانند آن که با سرماخوردگی هم مشترک است می‎تواند نشانه‌ای از ابتلا به کرونا باشد؟

در این مطلب می‎خواهیم علائم کرونا برای شما تشریح کنیم.

پس تا انتهای مطلب با ما همراه باشید تا پاسخگوی همه سؤالات شما باشیم.

ویروس کرونا چیست؟

ویروس کرونا یا به عبارت بهتر ویروس‎های خانواده کرونا تعداد زیادی از ویروسها هستند که باعث ایجاد بیماری در حیوانات و انسان‌ها می‎شوند.

ویروس کرونا چیست

تاکنون انواع فراوانی از این نوع ویروس شناخته شده‌اند. ویروس‎های سارس (SARS) و مِرس (MERS) هم که در سال‌های گذشته باعث مرگ انسان‌ها شده‌اند از خانواده کرونا هستند.

اصطلاح ویروس کرونا که این روزها به کار برده می‎شود ویروس جدیدی است که برای اولین بار در سال 2019 و در ووهان چین شناسایی شد و بیماری ناشی از آن به COVID-19 نام‌گذاری شد.

گرچه علائم کرونا نسبت به سارس متفاوت است و از کشندگی کمتری نسبت به سارس برخوردار است، اما قابلیت بالای آن در سرایت به انسان‌ها باعث شد تا به یک پاندمی (اپیدمی) گسترده در سراسر جهان تبدیل شود.

تب، خستگی و سرفه‌های خشک رایج‌ترین علائم ابتلا به بیماری کووید-19 هستند. بعضی از بیماران ممکن است علائم دیگری مثل درد و کوفتگی، گرفتگی بینی، آبریزش بینی، گلودرد یا اسهال داشته باشند.

این علائم معمولاً خفیف هستند و شروع آن‎ها تدریجی است اما از نظر آماری از هر 6 نفر بیمار مبتلا به کرونا یک نفر دچار مشکلات جدی می‎شود و نیاز به مراجعه به مراکز درمانی دارد.

در افراد مسن و کسانی که دارای بیماری‎های زمینه‌ای مانند فشار خون بالا، بیماری قلبی عروقی و یا دیابت هستند و یا سیستم ایمنی آن‎ها عملکرد مناسبی ندارد احتمال شدت بیشتر بیماری و وخامت حال بیمار بیشتر است.

البته نشانه‌های ابتلای افراد به این ویروس بسیار متفاوت است؛ تا آنچه که حدود 80 درصد افراد بدون هیچ نشانه‌ مهمی هستند و بدون اینکه متوجه باشند دوران بیماری را سپری می‎کنند.

در ادامه نشانه های ابتلا به ویروس کرونا را برای شما تشریح کرده‌ایم.


علائم جدی بیماری کرونا (COVID-19)

برخی موارد از سوی نهادهای بهداشتی به عنوان علائم جدی بیماری کرونا اعلام شده‌اند. در صورتی که چنین علامت‌هایی دارید حتماً به پزشک یا مراکز درمانی مراجعه کنید.

  • تنگی نفس شدید (به سختی نفس کشیدن یا کم‌آوردن نفس): در صورتی که فرد احساس تنگی نفس شدید کند می‌بایست حتماً به مراکز درمانی مراجعه نماید. تنگی نفس می‎تواند با سرفه‎های مکرر بیمار همراه باشد.
  • درد یا فشار روی قفسه‌ سینه: احساس درد یا فشار روی قفسه سینه علامت دیگری است که می‎بایست حتماً به آن توجه کرد و سریعاً به مراکز درمانی مراجعه نمود.
  • از دست دادن توانایی حرکت یا تکلم: در صورتی که فرد توانایی حرف زدن یا حرکت خود را از دست داده، بهتر است به مراکز درمانی مراجعه کنید تا روند آزمایش کرونا و درمان وی را هر چه سریع‌تر شروع کنند.

علائم کرونا

علائم شایع ویروس کرونا در ایران

عملکرد ویروس کرونا در هر منطقه‌ای تا حدی متفاوت است و بستگی زیادی به فرهنگ و نحوه ارتباطات اجتماعی ساکنین و ویژگی‌های جسمانی و فیزیولوژیکی ساکنان منطقه دارد.

با ورود ویروس کرونا به ایران، علائم و نشانه‌های بیماری هم در بیماران بروز کرد. علائمی که از نشانه‌های سرماخوردگی‎های سبک تا مشکلات حاد تنفسی متغیر بود.

در حالی که بیش از 80 درصد بیماران هیچ علامت مشخصی نداشتند، در موارد حاد مشکلات متعدد گوارشی، تنفسی و حتی اختلالات خونی و نارسایی کلیه هم گزارش شده است.

تب: با وجودی که با گذشت زمان این عارضه در بین بیماران کرونایی کمتر شده است، اما همچنان شایع‌ترین علامت در بین بیماران است. در  ابتدای ورود کرونا به ایران بیش از 80 درصد بیماران تب داشتند. البته به تدریج از درصد تب در بیماران کاسته شده است. به همین علت و با توجه به سهولت سنجش دمای بدن، در ورودی بسیاری از ساختمان‌ها و سازمان‌ها تب افراد سنجیده می‎شود.

سرفه‌ خشک: سرفه‌های خشک یکی دیگر از علائمی است که می‌تواند بیانگر ابتلای فرد به ویروس کرونا باشد.

خستگی: خستگی زودهنگام از دیگر علائم کرونا است.

عطسه: نشانه های کرونا در ابتدای کار شباهت زیادی به سرماخوردگی دارد و بسیاری از علائم این دو بیماری مشابه یکدیگر هستند. عطسه یکی از این نشانه‎های مشترک بین دو بیماری است.

آبریزش بینی: در کرونا نیز مانند سرماخوردگی فرد ممکن است با مشکل آبریزش بینی مواجه شود.

سردرد: بر اساس مطالعه‌ای که در بیمارستان شهدای تجریش بر روی 750 بیمار کرونایی انجام شده است، حدود 30 درصد بیماران به سردرد مبتلا بودند که ازجمله دلایل این امر، تب بالا، کاهش اکسیژن خون، کم‌خونی شدید و بیماری‎های زمینه‌ای بوده است. همچنین سردرد افراد میگرنی هم بر اثر ابتلا به کرونا شدت بیشتری پیدا کرده است.

اختلال بویایی: ۲۲ درصد بیماران کرونایی اختلال بویایی و چشایی داشتند. درگیری گیرنده‌های بویایی و التهاب و تخریب آن‎ها باعث ایجاد اختلال بویایی می‌شود. البته این عارضه در بیماران مبتلا به آنفلوانزا هم مشاهده می‎شود، اما از دست دادن بویایی در بیماران کرونایی شدت بیشتری دارد. خبر خوب آن‌که این مشکل در بسیاری از بیماران پس از چند هفته مرتفع می‎شود.

سرگیجه: یکی دیگر از علائم مهم بیماری کرونا سرگیجه است که حدود 19 درصد بیماران با آن درگیر بوده‌اند. البته بیماران سرگیجه را به حالت‎های متفاوتی توصیف کرده‌اند. منگی و گیجی ازجمله توصیفات بیماران کرونا برای سرگیجه بوده است.

سکته مغزی: متأسفانه بر اساس تحقیقات بیمارستان شهدای تجریش، حدود 5 درصد بیماران دچار سکته مغزی شده‌اند. البته احتمال سکته مغزی در بیمارانی که  همزمان عوامل دیگری نظیر سن بالا، فشار خون بالا، دیابت و مشکلات قلبی عروقی داشتند بیشتر بوده است. البته 22 درصد افرادی که دچار سکته مغزی شده‌اند، جوان و زیر 50 سال بوده‌اند که تا حدی نگران‌کننده است. نکته جالب دیگر در این زمینه‌ این است که آن دسته از بیماران کرونا که دچار سکته مغزی شدند، درگیری ریوی کمتری داشته‌اند و شدت علائم ابتلای آن‎ها به کرونا کمتر بوده است. خوشبختانه درصد سکته مغزی پایین و پیش‌آگهی آن خوب بوده است و به جز یکی دو مورد که سنین بالا و عوامل خطر داشتند، بهبودی نسبی پیدا کردند.

علائم گوارشی کووید-19

با توجه به این که با شیوع ویروس کرونا در بین انسان‌ها، این بیماری به عنوان یک بیماری تنفسی مطرح شد، هنوز هم بسیاری گمان می‎کنند که تنها نشانه‎های این بیماری مربوط به دستگاه تنفسی است. این در حالی است که به تدریج علائم گوارشی بیماری کرونا بیشتر و بیشتر مورد توجه قرار گرفت.

علائم گوارشی کرونا

علائم گوارشی بیشتر در موارد خفیف بیماری کرونا دیده می‎شود. در تحقیقی که به‌تازگی انجام شده است، حدود 25 درصد از بیماران، علائم گوارشی مانند اسهال را گزارش داده‌اند.

نکته‌ای که در بین بیماران گوارشی کووید-19 دیده می‎شود این است که این بیماران نسبت به بیماران تنفسی، دیرتر به پزشک مراجعه می‎کنند که این امر باعث گسترش بیشتر بیماری خواهد شد.

پژوهش‎های اخیر نشان می‎دهد که تقریباً تمام بیماران مبتلا به علائم گوارشی اسهال داشته‌اند و تقریباً در یک نفر از هر پنج نفر اسهال اولین نشانه بیماری آن‎ها بوده است.

گرچه مشکل اسهال به طور میانگین 5 روز طول می‎کشد، اما مدت‌زمان درگیری با این مشکل بین یک تا چهارده روز هم دیده شده است. حدود 4 بار دفع در روز میانگین درگیری افراد با این مشکل بوده است.

طول بیماری در بیماران مبتلا به علائم گوارشی معمولاً طولانی‌تر از بیماران کرونایی با مشکلات تنفسی است. مسئله دیگر این است که میزان ویروس در مدفوع این بیماران بیشتر از بیماران تنفسی است که امکان انتشار ویروس از این طریق را جدی‌تر می‎کند.

از این رو گرچه بیماری‎های زیادی هستند که باعث اسهال، تهوع و کم‌اشتهایی می‎شوند اما در شرایط فعلی لازم است کووید-19 به عنوان یک دلیل مهم برای این گونه علائم گوارشی مورد توجه قرار گیرد.

علائم پوستی بیماری کرونا

انگشت پای کووید ؛ علائم پوستی کرونابررسی‌هایی که متخصصان پوست بر روی بیماران کرونا انجام داده‌اند، منجر به کشف یکی از علائم بیماری کرونا به نام انگشت پای کووید شده است. در این وضعیت انگشت‎های پا قرمز می‎شوند، می‎سوزند و گاهی هم خارش می‎گیرند. این وضعیت شبیه سرمازدگی است و در انگشت دست و پای کسانی دیده می‎شود که ساعت‎های طولانی از سرمای هوا آزار دیده‌اند.

علائم کرونا چه زمانی ظاهر می‎شوند؟

با توجه به فاصله نسبتاً طولانی بین ابتلای بیمار به کووید-19 و ظهور علائم آن، امکان بررسی دقیق زمان ابتلا بسیار دشوار است و از این رو نتایج دقیقی برای مدت‌زمان دوران نهفتگی بیماری، یعنی فاصله بین ابتلا تا ظهور علائم اعلام نشده است. آن‌چه در بررسی‎ها به دست آمده است، فاصله یک تا 14 روز پس از ابتلا است. یعنی بیشترین زمان ممکن از زمان ابتلا حدود 14 روز است. از این رو اگر به ابتلای خود شک دارید کافی است 14 روز خود را قرنطینه کنید تا خیالتان از بابت ابتلای احتمالی اطرافیان راحت شود.

اما تحقیقات بیانگر آن است که به طور میانگین حدود 5 روز فاصله زمانی بین ابتلا و ظهور علائم قرار دارد.


پاسخ به سؤالات شما در خصوص علائم کرونا

در این مقاله سایت کرونامارکت که بر پایه اطلاعات علمی منتشر‌شده از سوی مراجع پزشکی تدوین شده است، تلاش کردیم همه علائم کرونا را برایتان تشریح کنیم.

در صورتی که پس از مطالعه این مطلب هنوز سؤالی در ذهن شما است حتماً آن را از طریق بخش نظرات همین صفحه با ما در میان بگذارید. کارشناسان ما در اولین زمان ممکن به سؤالات شما پاسخ خواهند داد.

سلامتی و بهروزی شما آرزوی ماست.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *