ماسک KN95 یکی از بهترین انواع ماسک است که در دوران کرونا و برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری مورد استفاده قرار گرفته و در بازار ایران نیز عرضه شده است.

در این مقاله می‌خواهیم همه نکات مهم در مورد این ماسک را بیان کنیم و بررسی کنیم که آیا این نوع ماسک قابل اعتماد است یا خیر؟ و آیا استفاده از آن می‌تواند مانع از ابتلای افراد به ویروس کرونا شود؟ پس تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

ماسک KN95 چیست؟

KN95 یک استاندارد برای ماسک‌های تنفسی است که توسط کشور چین ارائه شده است. این استاندارد نظیر استاندارد ارائه‌شده برای ماسک N95 به بررسی میزان نفوذ ذرات در ماسک تنفسی و نیز بررسی میزان نشتی آنها پرداخته شده است.

بر اساس استاندارد KN95، حداکثر میزان نفوذ ذرات 0.3 میکرون 5 درصد خواهد بود و این ماسک جلوی نفوذ 95 درصد از این ذرات را خواهد گرفت.

نکته مهم این است که اندازه بسیاری از ویروس‌ها از جمله ویروس کرونا در محدود 0.3 میکرون است و در نتیجه میزان نفوذپذیری ماسک برای این ذرات از اهمیت بالایی برخوردار است. از این رو ممانعت از ورود 95 درصد ویروس‌ها خبر بسیار خوبی برای استفاده کنندگان از این نوع ماسک‌ها است.

تفاوت ماسک KN95 با ماسک سه‌لایه

ماسک سه لایه شاید پرفروش‌ترین و پرکاربردترین ماسک تنفسی باشد. این نوع ماسک از سه لایه محافظ تشکیل شده است. در نوع استاندارد این ماسک یک لایه فیلتر اصلی با نام لایه ملت بلون وجود دارد و دو لایه فیلتر دیگر با نام‌های اسپان‌باند این لایه را در برگرفته‌اند که ضمن کمک به لایه اصلی برای جلوگیری از ورود ویروس، به قوام ماسک و زیبایی ظاهری آن کمک می‌کنند.

دو تفاوت مهم بین این دو ماسک وجود دارد و به عبارت بهتر ماسک KN95 دو برتری مهم نسبت به ماسک سه لایه دارد که به شرح زیر است:

  • تعداد لایه‌ها در ماسک KN95 بیشتر از سه لایه است و معمولا 5 لایه یا بیشتر است. این تعداد بیشتر لایه‌ها باعث می‌شود نفوذناپذیری ماسک هم افزایش یابد و به بیش از 95 درصد برسد؛ این در حالی است که نفوذناپذیری در ماسک سه لایه بسیار کمتر از این عدد است.
  • در ماسک KN95 به دلیل این که کش ماسک در پشت سر فرد قرار می‌گیرد، نشت هوا از اطراف ماسک بسیار کم است و تقریبا تمام هوای دم و بازدم از پارچه ماسک که نقش فیلتر را برعهده دارد عبور می‌کند. اما در ماسک سه لایه نشت هوا از اطراف ماسک بسیار زیاد است و به همین دلیل ماسک سه لایه در کاربردهایی نظیر اتاق آی‌سی‌یو مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.

مقایسه ماسک KN95 با ماسک‌های N95 و FFP2

حال که به تفاوت این نوع ماسک با ماسک سه‌لایه پی بردیم، بهتر است مقایسه‌ای هم با ماسک های N95 و FFP2 داشته باشیم.

ماسک N95

استاندارد N95 یک استاندارد آمریکایی است که توسط سازمان ایمنی کار این کشور ارائه شده است. این سازمان رده‌بندی کاملی برای انواع ماسک تنفسی ارائه کرده و N95 هم یکی از رده‌های این استاندارد است.

برای ماسک ان95 لازم است میزان نفوذناپذیری ماسک بیش از 95 درصد باشد.

ماسک FFP2

ماسک FFP2 یک استاندارد اروپایی است که در زمینه ماسک‌های تنفسی ارائه شده است. ماسکی که دارای گواهی FFP2 باشد به این معناست که نفوذناپذیری آن در برابر ذرات 0.3 میکرون دست کم 94 درصد است که این عدد به عدد مربوط به ماسک‌های N95 و KN95 بسیار نزدیک است.

در جدول زیر ماسک‌های کی‌ان95 با ماسک‌های ان95 و اف‌پی‌پی2 مقایسه شده‌اند.

ماسک N95 ماسک FFP2 ماسک KN95
نوع استاندارد امریکایی اروپایی چینی
میزان نفوذناپذیری ماسک بیش از 95 درصد بیش از 94 درصد حدود 95 درصد

با توجه به این جدول به نظر می‌رسد ماسک KN95 با ماسک‌های N95 و FFP2 مشابه باشد و در صورت اجرای صحیح استانداردها می‌توان از هریک از آنها استفاده کرد.

تفاوت ماسک KN95 با N95

با توجه به جدول مقایسه‌ای بالا و بر اساس مطالب ارائه‌شده در منابع علمی مختلف، تفاوت‌های کوچکی بین این دو استاندارد وجود دارد و  دو تفاوت را می‌توان بین ماسک‌های N95 و ماسک‌های KN95 بیان کرد که البته برای کاربران معمولی و افراد عادی جامعه اهمیت چندانی ندارند.

  • دولت چین به عنوان واحد پیگیر استاندارد KN95، از سازندگان ماسک‌ها می‌خواهد تا تست نشت و خوابیدن کامل ماسک روی صورت را هم ارائه کنند. برای دریافت تاییدیه استاندارد کی‌ان‌95 لازم است حداکثر نشت هوای آنها 8 درصد باشد. البته این مسئله به این معنا نیست که ماسک ان‌95 دارای نشت زیاد است، بلکه تست خوابیدن روی صورت در ماسک ان95 انجام نمی‌شود.
  • استاندارد N95 حساسیت بیشتری روی سهولت تنفس افراد در هنگام استفاده از ماسک دارد و لازم است ماسک ان95 مشکلی برای تنفس افراد ایجاد نکند. البته باز هم این مسئله به این معنا نیست که ماسک KN95 تنفس دشواری دارد، بلکه به معنای تاکید بیشتر استاندارد ان95 بر این موضوع است.

نتیجه‌گیری

با توجه به مطالب ارائه‌شده در این مقاله می‌توان گفت که در صورت اصل بودن ماسک‌های N95 ،FPP2 و KN95 تفاوت محسوسی بین عملکرد این ماسک‌ها وجود ندارد و افراد می‌توانند هر یک از این انواع ماسک را که در دسترسشان بود مورد استفاده قرار دهند.

میزان نفوذناپذیری حدود 95 درصدی ماسک KN95 برای بسیاری از کاربردهای عمومی کافی و عالی است و خیال ما را از بابت استفاده از آن راحت می‌کند. برای کاربردهای حساسی نظیر مراقبت از بیمار کرونا و کار در آی‌سی‌یو بیمارستان‌ها هم می‌توان از ماسک N99 استفاده کرد.

Call Now Buttonسوالی دارید؟ در خدمتیم